Project = projekt

Již řadu let naše škola od 5. třídy „jede“ na anglických učebnicích řady Project. Jsou léty prověřené, mají také digitální podobu a každý díl hlouběji zabírá a přidává slovní zásobu, gramatiku, videa a zajímavé texty k tomu předchozímu. I pro distanční výuku je zde velká podpora např. v podobě online procvičování podle jednotlivých dílů a lekcí.

Co jsme tedy stihli za projektíky a zajímavá psaní v druhém pololetí? Nejvíce líbivých výtvorů již tradičně nabízí pátý ročník. My school, my day, my free time nebo my house, bedroom či my town tvoří hlavní menu. Obrázek s textem potěší nejen tvůrce, ale i učitele. A hlavně, děti se učí psát anglický text a porozumět prostoru, kde se pohybují, někdy si vytvoří svůj snový svět.

S šesťáky jsme sepisovali recepty – ingredience a postup práce doplněné fotografií pokoušely chuťové pohárky! Neunikl jim také svět rekordů, téma počasí a slovní zásoba zaměřená na zeměpis. Sedmáci se virtuálně prošli Londýnem, poodkryli tajemství jejich životních zkušeností a spolu s osmičkou již psali krátké zamyšlení, jak mohou pomoci životnímu prostředí. A možná jsou někteří z nich borci na anglická označení nejčastějších odpadků! Osmáci psali o svých vzorech a idolech, známých i méně známých osobnostech z přítomnosti či minulosti. V konverzaci jsme si o nich povídali více a bohužel jsme si připomněli také úmrtí Petra Kellnera či prince Philipa. Zjišťovali, jak jsou na tom teenageři s hudbou. Devítka znamená vrchol dosažených znalostí a schopností na základce! A také krátká i delší psaní žáky motivovala k budoucímu životu. Budoucí škola, povolání, inzerce nebo šetření peněz se týká v tomto věku každého. Eseje některých deváťáků na téma „My digital world“ mě opravdu potěšily.

V rámci významných svátků jsme si připomněli všichni bez rozdílu Den sv. Valentýna, Den sv. Patrika a Velikonoce.

Všichni bychom radši seděli ve třídách a vrátili se k prezenční výuce, ale co naplat. Online hodiny jsme museli dát všichni. A pokud si každý našel něco, v čem je dobrý, nebo co ho zajímá, tak jsem spokojena. Snad tedy brzy i druhý stupeň zasedne do lavic. Už se těším!

Miroslava Adamcová

Všechny fotografie jsou dostupné ve fotogalerii.