Jarní osení = velikonoční domácí zdobení

Žáci 2.B už znají tradiční velikonoční osení jako symbol jara a nové úrody. Z připravených zrn obilí si sami, nebo s rodiči, vyseli do zhotovených nádob osení. Pozorovali růst rostlinek a výpěstky si předváděli i na on-line hodinách. Nakonec nádobu ozdobili velikonočními nebo jarními motivy, domalovali papírová vajíčka a vytvořili tak pěknou velikonoční dekoraci.

Chválím děti za šikovnost a nápaditost a rodičům děkuji za spolupráci.

Setí osení není žádný moderní velikonoční vynález, jedná se o hlubokou tradici našich předků.

Když přicházelo jaro, začalo se s novou nadějí myslet na úrodu, která nasytí. Proto se o Velikonocích tradičně vysévalo trochu obilí, aby si lidé připomněli počátek zemědělských prací. Vzrostlé osení bylo také často jedinou zelenou dekorací na konci zimy, která osvěžila šeď domácností. Stejně jako dnes i tehdy byla zelená barva příjemná na oči i psychiku.

Martin Juchelka

Všechny fotografie jsou dostupné ve fotogalerii.