Za krásami štramberského krasu

6. Červen, 2019 Martina Žáčková Základní škola Komentáře: 0

Již podruhé se dnes 6. června 2019 naše třída sešla s panem Daliborem Kvitou, odborníkem na geologii, historii se zaměřením na zdejší region a zejména nadšeným ekologem, ale také fotografem, abychom se tentokrát dozvěděli více o krasové oblasti Štramberka.

Člověk by ani nevěřil, kolik cenného materiálu k tomuto tématu poskytuje blízký Kotouč, v jehož polostínu jsme se v ranních hodinách proplétali. Zastávky s odborným i laicky podaným vysvětlením se týkaly nejen jeskyně Šipky, ale také celého Národního sadu s jeho velmi účelně umístěnými sochami. Nahlédli jsme do zákoutí vápencového lomu, schovali se v chodbě Jurova kamene, odhalovali jsme stopy po staré středověké osadě a obdivovali krásu bílé orchideje.

Jelikož se blíží významné jubileum města, v rámci něhož je užitečné až nutné dětem připomínat historické momenty a významné osobnosti, lokality a celkový význam města, nesmírně mě obsah programu potěšil. Během příjemné procházky se snad každý něco nového dozvěděl a uvědomil. A o to jde. Počasí nám přálo a umocnilo tak zážitek z nádherných vyhlídek na město a okolí, které snad nikdy neomrzí. Jako bonus nás pan Kvita před jeskyní Šipka vyfotil zvláštním fotoaparátem, který dokáže snímat úzký pruh panoramatu – „nudli“.

Velmi děkuji našemu nadšenému panu průvodci, vážím si jeho času i způsobu výkladu. Třeba zase někdy na shledanou.

Miroslava Adamcová, třídní učitelka 8. A

logofoto Všechny fotografie jsou dostupné ve fotogalerii.

Za krásami štramberského krasu


ZŠ Štramberk © 2013-