Kniha je náš kamarád

13. Březen, 2019 Pavla Bajerová MŠ Bařiny, Základní škola Komentáře: 0

Kdo by neměl rád knížky? Ale kde se berou, jaké jsou uvnitř i na obálce? Co se v nich skrývá? Pohádka, báseň, písnička, poznatky, napětí, legrace, recepty? Náš čtrnáctidenní projekt o knihách, časopisech, ilustracích měl u dětí veliký úspěch. Základem bylo poučení o chování se ke knize, časopisu na základě příběhu „Nepotrhaná, potrhaná, čistá a pokreslená“ – příběh o zatoulané knížce. Následně jsme si prohlíželi různé typy knih. Hledali jsme v nich obrázky k daným tématům, představovali jsme si, co je uvnitř schováno. Jaký příběh, báseň, recept a podobně. Nezapomněli jsme na čtení podle obrázků. Cílem projektu bylo vytvořit si vlastní knihu. Bylo až neskutečné, s jakým zaujetím knížky s obrázky postupně vznikaly. Samozřejmě, že si děti vybraly podle své vůle pohádky. Krásné výtvory byly vystaveny v šatně, kde rodiče nadšeně prohlíželi, jakou knihu vytvořilo jejich dítko, ale nezapomněli se podívat i do jiných knížek. Při šetrném zacházení se dá s knihou nebo podle knihy cvičit, porovnávat knihy podle hmotnosti, velikosti, barevnosti, rozvíjet početní představy, vztah k cizímu jazyku, k materiálům, symbolům. Následoval týden o časopisech s různými hrdiny, příběhy, úkoly a hledali jsme ten nejvhodnější pro děti. V rámci projektu si děti mohly knihy, které se jim v MŠ líbily, zapůjčit domů. Rodičům jsme nabídli odborné publikace. Plánujeme návštěvu knihovny, případně knihkupectví. I v době počítačových her mají děti stále zájem o knihy, rády si je prohlížejí a přinášejí do školky na čtení při poledním odpočinku. Umí pěkně o oblíbených knihách vyprávět.

Mateřská škola Bařiny Štramberk

logofotoFotogalerie

 

Kniha je náš kamarád


ZŠ Štramberk © 2013-