Exkurze do Planetária Ostrava

9. Leden, 2019 Martina Žáčková Základní škola Komentáře: 0

Dne 4. ledna 2019 se žáci pátého a šestého ročníku vypravili na vesmírnou cestu. Navštívili jsme totiž Planetárium v Ostravě. Nejprve bylo žákům vysvětleno, co to vlastně planetárium je a jak pracuje. Poté si s pomocí tohoto zařízení mohli prohlédnout, jak vypadá hvězdná obloha v tomto ročním období, která souhvězdí je možno vidět, jak se na obloze orientovat.  Další částí našeho programu byl krátký film, který žáky seznamoval se Sluneční soustavou. Usazeni v pohodlných polohovacích křeslech tak pozorovali planety, jejich měsíce, největší sopku Olympus Mons, prozkoumávali prstence Saturnu, nebo byli svědky rozpadu komety.

Součástí Planetária je také Experimentárium s interaktivními modely. Žáci si jej postupně sami procházeli a mohli si vyzkoušet spoustu zajímavých věcí. Například řídit model robotického vozítka, prohlédnout se v infračerveném světle či zhlédnout hologramy, dotknout se plazmové koule, vyzkoušet si skok na Měsíci a spoustu dalšího.

V závěru naší prohlídky žáci navštívili také hvězdárnu, kde si mohli prohlédnout dalekohled, kterým se dá pozorovat nejen Slunce, ale také zatmění či hvězdné mlhoviny. Protože poletoval sníh a nebyly vhodné podmínky pro pozorování, kopule nám bohužel zůstala uzavřená. Nicméně jsme byli pozváni na noční pozorování oblohy, která jsou konána pro veřejnost hlavně v letních měsících.

Lenka Vosejpková

logofoto Všechny fotografie jsou dostupné ve fotogalerii.

Exkurze do Planetária Ostrava


ZŠ Štramberk © 2013-